CENTRUM

Ortaklarımız

 • Ramazan Biçer

  Ortak, Uluslararası Vergi ve Transfer Fiyatlandırması Lideri


  ramazan.bicer@centrumdenetim.com

  T : +90 216 504 20 66
  F : +90 216 504 20 67

  Acıbadem Mah. Çeçen Sk. Akasya Acıbadem AVM 25/A Kule İş Merkezi K:21 D: 91-95-96 Üsküdar
Ramazan Biçer, Centrum Consulting'e 2016 yılında katılmıştır. Şirketin danışmanlık bölümüne liderlik yapmakta olup, şirkette ortak olarak çalışmaktadır.

2002-2013 yılları arasında 11 yıllık Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tecrübesine sahiptir. İdarede çalıştığı uzmanlık alanları transfer fiyatlandırması ve uluslararası vergilendirmedir. İleri derecede İngilizce bilmektedir ve Kamu İç Denetçisi unvanı sahibidir.

Deneyim

Türk Transfer Fiyatlandırması düzenlemelerinin hazırlanmasına katkıda bulunmuş ve yasal düzenleme çalışmalarına doğrudan katılmıştır. İdaredeki görevi sırasında Avrupa Bölgesindeki vergi idarelerine yaptığı transfer fiyatlandırması çalışma ziyaretleri ve incelemelerinin yanında bu sürede OECD Transfer Fiyatlandırması Çalışma Grubuna (OECD Working Party 6) Türk delegesi olarak da katılmıştır.

İdaredeki görevinin ardından ise 2013 yılında PricewaterhouseCoopers (PwC)'de çalışmaya başlamış ve 3 yıl süreyle Kıdemli Müdür olarak transfer fiyatlandırması ve uluslararası vergi ekiplerinde çok sayıda projeyi yönetmiştir.

PwC'deki çalışma süresinde transfer fiyatlandırması ve uluslararası vergi konularında önemli projelerde görev almış, transfer fiyatlandırması incelemeleri ve peşin fiyatlandırma anlaşmaları kapsamında İdare ile görüşmeler dahil çok sayıda konuda Türk ve yabancı sermayeli çok uluslu şirketlere danışmanlık yapmıştır. 2013 yılından bu yana YASED Vergi Çalışma Grubu üyesidir.

Eğitim

Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunu olup, 2012-2013 öğrenim yılında Hollanda Leiden Üniversitesi International Tax Center'de Uluslararası Vergi Hukuku alanında ileri düzey (Advanced LL.M. in International Tax Law) yüksek lisans programına katılarak LL.M. derecesine hak kazanmıştır.

Yayınlar

Transfer Fiyatlandırması konularına ilişkin yurtiçi ve yurtdışı yayınlarda çok sayıda makalesi yayımlanmış olup, 2009 yılında TÜRMOB tarafından basılan 'Transfer Fiyatlandırması Uygulama Rehberi' adlı kitabın da yazarıdır.

Uzmanlık Alanları

Çok uluslu şirketlerin yeniden yapılandırılması, uluslararası vergi planlaması, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları, daimi işyerleri, transfer fiyatlandırmasında belgelendirme, transfer fiyatlandırması risk analizi, transfer fiyatlandırması politikaları, transfer fiyatlandırması incelemeleri, peşin fiyatlandırma anlaşmaları, karşılıklı anlaşma usulü konuları gibi çok sayıda transfer fiyatlandırması ve uluslararası vergi konularında danışmanlık hizmetleri vermektedir.