Sizi Arayalım
Avrupa Konseyi Vergilendirme Hususunda İşbirliğinde Bulunmayan Ülkeler Listesini Güncelledi

Uluslararası Vergi Bülteni: 19.02.2020/2

Avrupa Konseyi Vergilendirme Hususunda İşbirliğinde Bulunmayan Ülkeler Listesini Güncelledi

Avrupa Birliği (“AB”) Maliye Bakanları, vergi cennetlerinin sıralandığı AB Kara Listesi’ne Panama, Seyşel Adaları, Cayman Adaları ile Palau Cumhuriyeti’ni ekledi. Söz konusu 18 Şubat 2020 tarihli Avrupa Konseyi Kararı’nda Türkiye’nin daha önce verdiği taahhütleri yerine getirmemesi vurgulanarak, Türkiye’nin Gri Liste’de kalmasının devamına ve Türkiye’nin Kara Liste’ye alınmamak için gerekli aksiyonları alması için mühlet verildiği yer almaktadır.

Vergi kaçırma ve vergiden kaçınma konusunda 2017 yılında gerçekleştirilen büyük çaplı ifşaatın ardından hazırlanan ve duyurulan AB Kara Listesi söz konusu kararın ardından son haliyle Panama, Seyşeller, Cayman Adaları, Palau Cumhuriyeti, Fiji, Umman, Samoa, Trinidad ve Tobago, Vanuatu ile üç ABD Bölgesi olan Amerikan Samoası, Guam ve ABD Virgin Adaları olmak üzere 12 ülkeyi içerisinde bulundurmaktadır.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Gri Listedeki ülkeler ise aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Anguilla

Moğolistan

Avustralya

Fas

Bosna Hersek

Namibya

Botsvana

Saint Lucia

Esvatini

Tayland

Ürdün

Türkiye

Maldivler

 

 

Karar’ın Türkiye ile ilgili kısmında Türkiye’nin AB üyesi 27 devletin tamamıyla bilgi değişim işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayamamasına değinilse de Kara Liste’ye alınan diğer ülkelerden farklı olarak Türkiye’nin halihazırda veri paylaşımına imkan sağlayacak ilgili mevzuat değişikliğini yasalaştırması sebebiyle, daha önceki taahhütlerini yerine getirerek üye tüm devletler nezdinde bilgi değişimini mümkün kılması için 31 Aralık 2020’ye kadar mühlet verilmesine karar verildiği yer almıştır.

Bu kapsamda, AB tarafından Türkiye’nin alması gereken aksiyonlar aşağıda yer almaktadır:

  • Tüm AB Üye Devletleri ile otomatik bilgi değişimi etkin olarak uygulanması
  • Türkiye'nin otomatik bilgi değişimini sağlayan iç mevzuata sahip olması
  • Kıbrıs dışında tüm AB Üye Devletlerini OECD'ye bildirmesi

İlgili ek süre sonuna kadar yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda Türkiye de EK-I isimli Kara Liste’ye alınacaktır.

Saygılarımızla,

Dosyalar