Sizi Arayalım
Hollanda Vergi Cennetlerine ve Düşük Vergi Yüküne Sahip Ülkelere Yapılacak Kar Payı Dağıtımlarına İlave Vergi Yükü Getirmeyi Planlıyor

International Tax Bulletin: 2020/26

Hollanda Vergi Cennetlerine ve Düşük Vergi Yüküne Sahip Ülkelere Yapılacak Kar Payı Dağıtımlarına İlave Vergi Yükü Getirmeyi Planlıyor

Netherlands Plans Withholding Tax on Dividends to Tax Havens

Pursuant to the statement declared by state officials on 29 May 2020, the Dutch Government plans to introduce a withholding tax on dividends paid to low-tax jurisdictions starting in 2024, as being another action plan within the scope of the fight against tax avoidance. It is informed that the measure would apply to dividends paid to countries on blacklist or with corporate income tax rate below 9%.

Netherlands has already announced that a conditional withholding tax on interest and royalty payments to low-tax countries will be implemented in 2021. 

The Dutch blacklist (lastly updated on 30 December 2019) composed of following countries:

Anguilla, Bahama’s, Bahrein, Barbados, Bermuda, British Virgin Islands, Guernsey, Isle of Man, Jersey, Cayman Islands, Turkmenistan, Turks- and Caicos Islands, Vanuatu and the United Arab Emirates.

In addition to Dutch blacklist, there is another list announced by European Union, officially known as ‘EU list of non-cooperative tax jurisdictions’. The EU list is composed of following countries:

American Samoa, Cayman Islands, Fiji, Guam, Oman, Palau, Panama, Samoa, Seychelles, Trinidad and Tobago, U.S Virgin Islands, Vanuatu.

As known, The Netherlands has currently applying a local rate of 15% withholding tax on outgoing dividend payments to non-residents, which the government tried to abolish in the year of 2018 prior to withdrawal of the draft law due to the strong local opposition. This step-back had been a fall of expectations of the multinationals, in whose structures Dutch companies play a significant role in reaching out a tax-optimal structure.

It is indicated that the proposed dividend withholding tax measure would also be applied in low-tax countries that have a tax treaty with the Netherlands, but the details have not been finalized yet. The Dutch government indicated that the intention to finalize this dividend withholding tax measure as of the end of March’21.

As per information provided by Government officials, total payment in the nature of dividend, royalties and interest flowed through the country to low-tax jurisdictions amounted to EUR 37billion in 2018.

State Secretary for Finance Hans Vijlbrief underlined that “Financial flows channelled from or through the Netherlands to another country where they are not or not sufficiently taxed, will soon no longer go untaxed”. Such measures in the world’s one of the most popular holding jurisdictions would lead to an inevitable review on the actual international structures and upstream dividend flows.

Hollanda Vergi Cennetlerine ve Düşük Vergi Yüküne Sahip Ülkelere Yapılacak Kar Payı Dağıtımlarına İlave Vergi Yükü Getirmeyi Planlıyor

Hollanda hükümet yetkililerinin 29 Mayıs 2020 tarihinde yaptıkları açıklamalara istinaden, 2024 yılından itibaren geçerli olmak üzere, vergi kaçakçılığıyla mücadele eylem planları kapsamında bir diğer önemli adım olarak, Hollanda’daki şirketlerden vergi cennetlerine ve kurumlar vergisi yükü 9%’un altında kalan ülkelere yapılacak kar payı dağıtımlarına ilave vergi yükü getirmeyi planladığı belirtilmiştir.

Yine aynı şekilde vergi kaçakçılığıyla mücadele eylem planı kapsamında, 2021 yılından itibaren bu ülkeden düşük vergi yüküne sahip ülkelere yapılacak gayrimaddi hak (royalty) ve faiz (interest) ödemelerine de ilave vergi yükü getirileceğini açıklamış ve bu plan bütçe komisyonunda kabul edilmişti.

Hollanda tarafından açıklanan ve son olarak 30 Aralık 2019 tarihinde güncellenen vergi cenneti ülkeler listesi aşağıda yer alan ülkelerden oluşmaktadır:

Anguilla, Bahamalar, Bahreyn, Barbados, Bermuda, İngiliz Virjin Adaları, Guernsey, Man Adası, Jersey, Cayman Adaları, Türkmenistan, Turks- ve Caicos Adaları, Vanuatu ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Hollanda tarafından yayınlanan Iistenin yanında, Avrupa Birliği tarafından da hazırlanan başka bir liste de mevcuttur. Bu listede ise aşağıda yer alan ülkeler bulunmaktadır:

Amerikan Samoası, Cayman Adaları, Fiji, Guam, Umman, Palau, Panama, Samoa, Seyşeller, Trinidad ve Tobago, Amerikan Virjin Adaları, Vanuatu.

Bilindiği üzere, mevcut durumda Hollanda’dan bu ülke dışına yapılacak kar payı dağıtımları 15% stopaja tabii tutulmaktadır. Bu oran çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları ve diğer çerçeve sözleşmeler ile düşürülebilmekte ve hatta sıfıra kadar indirilebilmektedir. Her ne kadar 2018 yılında, Hollanda hükümeti, bu ülkeden yapılan kar payı dağıtımlarına uygulanmakta olan stopaj uygulamasını yürürlükten kaldırmayı planlamış olsa da gelen tepkiler üzerine bu yasa taslağı geri çekilmiş ve kaynakta kesinti yoluyla vergileme pratiğinde herhangi bir değişiklik yapılmadan devam edilmişti. Hükümetin bu konudaki geri adımı, özellikle grup yapısında yer alan Hollanda şirketleri vasıtasıyla vergisel anlamda verimlilik sağlayan çok uluslu gruplar için bir hayal kırıklığı yaratmıştı.

2024 yılında yürürlüğe konulması planlanan vergi cennetlerine ve düşük vergi yüküne sahip ülkelere yapılacak kar payı dağıtımları üzerine ilave vergi yükü uygulamasının, Hollanda ile hali hazırda çifte vergilemeyi önleme anlaşması olan ülkeler için de geçerli olması hedeflendiği belirtilmiştir. Tüm detayları henüz belli olmayan bu yeni taslağın, nihai halini Mart 2021 dönemi itibarıyla alması öngörülmektedir.

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, 2018 yılında Hollanda’dan vergi cennetlerine ve düşük vergi yüküne sahip ülkelere yapılan kar payı, gayrimaddi hak ve faiz ödemeleri toplamı 37milyar EURO olduğu belirtilmiştir.  

Hollanda Maliye Bakanı Hans Vijlbrief yaptığı açıklamada, “Hollanda’dan yapılan ya da kanalize edilen ve hedef ülkede hiçbir şekilde ya da yeteri kadar vergilenmeyen fonlar, yakın dönemde vergilenmemiş olarak bırakılmayacaktır” diyerek planlanan yeni aksiyon planıyla alınmak istenen önlemlerin altını çizmiştir. Dünyanın en popüler holding merkezlerinden birinde yapılacak olan bu yasa değişikliği, birçok uluslararası yapının ve içindeki kar payı akış trafiğinin, kaçınılmaz olarak yeniden gözden geçirilmesine sebep olacaktır.