Sizi Arayalım
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Kobilere Yönelik Koronavirüs (COVID-19) Salgınından Koruma Paketi Duyuruldu

DUYURU: 26.03.2020/43

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Kobilere Yönelik Koronavirüs (COVID-19) Salgınından Koruma Paketi Duyuruldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan ve 25.03.2020 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan Duyuru ile, yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle oluşan olumsuz ekonomik duruma karşı KOBİ’lere kalkan olacak nitelikteki üçlü koruma paketi açıklanmıştır.

Buna göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın talebi üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından COVİD-19 salgını nedeniyle artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretim ile karşılaması için benzine yüzde 3 oranında etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına askıya alınmasına ilişkin daha önce alınan tedbire ek olarak;

  • KOSGEB aracılığıyla dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi ürünlerin yerli üretimine işletme başına 6 milyon TL’ye kadar destek verilmesi,
  • KOSGEB alacaklarının geri ödenmesinin 3 ay ertelenmesi,
  • KOSGEB projeleri yükümlülüklerine ilişkin 4 ay ek süre verilmesi

yönündeki destekler sözü edilen koruma paketi kapsamında Kobi’lere sağlanacaktır.

Sözü edilen Koruma Paketi kapsamında sağlanacağı duyurulan destekler özetle aşağıdaki gibidir.

1. KOBİ’LERE 6 MİLYON TL’YE KADAR DESTEK

Salgının etkileri kalkana kadar, KOSGEB’in Teknoyatırım Destek Programı kapsamındaki ürün listesine yeni ürünler ilave edilmiştir. Bu çerçevede, dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske ve eldiven gibi ürünleri yerli imkanlarla üreten işletmeler, KOSGEB’in Teknoyatırım Destek Programından COVİD-19 salgın riskinin ortadan kalktığının resmi makamlar tarafından duyurulmasına kadar yararlanabilecektir.

İşletmelerin bu ürünlerle ilgili projelerini hazırlamaları durumunda, bu projelere 6 milyon TL’ye kadar destek sağlanacak olup bu tutarın 4 milyon 200 bin TL kadarlık kısmı geri ödemeli olacaktır. Ayrıca olağanüstü bir süreçten geçilen bu dönemde, KOSGEB kurullarının normalden daha hızlı bir şekilde karar alarak desteklenecek projeleri kısa zamanda belirleyecekleri ve ödemeleri bu çerçevede ivedilikle yapacakları belirtilmiştir.  

2. KOSGEB ALACAKLARININ ERTELENMESİ

KOSGEB’in geri ödemeli olarak verdiği desteklere ilişkin alacakların geri ödenmesi 30.06.2020 tarihine kadar ertelenmiştir. İşletmelerin geri ödeyecekleri taksitlerin tamamı ötelenmiş olmakla birlikte vade sayısı değişmeyecek olup bu kapsamda herhangi bir yasal faiz de alınmayacaktır. Bahse konu koruma paketi kapsamındaki vade ertelemesi imkanından, daha önceki KOSGEB alacaklarının ertelenmesi kararlarından yararlanan KOBİ’ler de faydalanabileceklerdir.

3. PROJE SÜRESİ VE GİRİŞİMCİLİK PROGRAMI YÜKÜMLÜLÜKLERİNE EK SÜRE

KOSGEB’in çeşitli programları aracılığıyla sunulan proje bazlı destekler kapsamında, proje süresi yükümlülüklerini ya da girişimcilik programı yükümlülüklerini 11.03.2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken işletmelere 4 aya kadar ek süre verileceği ve böylece projelerin kesintiye uğramamasının sağlanacağı açıklanmıştır. Bu kapsamda, yeni bir kurul kararına gerek duyulmaksızın talep eden KOBİ’lere süre uzatımı hemen sağlanacaktır.

Saygılarımızla. 

 

Dosyalar